ARALIK 2017

ARALIK 2017


Değerli Meslektaşlarım, Sevgili Muhasebe Camiası

Yine yeni bir Aralık ayına hep birlikte duhul ettik. Yılın başındaki telaşımız, onu yetiştir bunu yetiştirimiz zamanı öyle yutuyor ki yılın sonuna aynı telaş ile soluk soluğa gelmiş oluyoruz. Bir de bakmışız ki yıl bitmiş.

 Her yılın sonunda olduğu gibi bu yılda yeni yılda başlayacaklar takvimini tartışarak son ayı geçiyoruz. Her şeyin yılın sonuna yıkılması yılın sonuna gelindiğinde ortalığı çerçöp bilgi sarması yetmiyormuş gibi bu yıl birde 7061 sayılı torba kanun çıktı.

Tam yılın sonunda gelecek yıla ait bir yığın değişiklik torbadan döküldü.

Yılbaşında E ye geçecek e fatura e defter mükelleflerinin altyapı hazırlığı telaşı bir yanda, kâğıtta tebliğde bir yığın sorunlar yaşadığımız taslaklar bir yanda.

Başka değişiklikleri biraz görelim diye beklediğimiz şu on günde Serbest Meslek Mükelleflerinin 2018 mali dönemi ticari defterlerinin tasdiki askıda kalmış durumda. Tasdik yaptıramıyoruz.

Tabi yayınlandığında bu iş bu takvimle olmaz dediğimiz ve en son 150.000 TL satış altında cirosu olanlar için 1 Ocak 2018 e ertelenen yazar kasa değişimlerinin unutulmaması en önemlilerinden.

Hali hazırda geçimi için çırpınan küçük esnafın yılın sonuna birikmiş krizler dizgisinde bir soluk almak için devletin sihirli nefesini beklemesine mi yanarsın yoksa küçük esnafı temsil eden sivil toplum kuruluşlarının bu konudaki suskunluğuna mı yanarsın.

Çünkü yılsonuna öyle bir takvim ile geldik ki inanılır gibi değil.

Asgari ücret 2018  de standart olacak mı ? Şu an şüpheli,

Asgari ücret agi farklri yine son dört ay için ve 2017 yılına göre düzenlenmiş 2018 Şüpheli

99,99 TL’ lik asgari ücretliye ödenen prim teşviği kalkıyor 2018 de işçi başı ödenen primler artacak işverene anlat işin yoksa.

687 KHK dan gelen teşvikler 31/12 de bitiyor uzayacak mı? Şüpheli.

7061 torbadan dökülen vergi uygulamaları çok anlamlı mı ? Şüpheli.

Defterleri portallasakta mı saklasak yoksa portallamasakta mı saklasak ? Şüpheli

Muhtasar Sgk bildirge birleşiyor hayırlı evlat veriri mi? Şüpheli

SGK kanununda tekbir satırda yazmayan meslek mensubu yönetmelikle SORUMLULUK sahibi yapılıyor yetki istesek olur mu ? Şüpheli

SGK da işe girişte meslek kodu bildirim cezası başlıyor.Boyacıyı Sıvacı ,hamalı büro memuru  deme desek işveren uyar mı ? Şüpheli

Ortadoğu’da herkes kafayı üşütmüş bize bulaşmaz mı ? Şüpheli

Milyon dolarlar 5 sterlin sermayeyle kurulmuş şirketlere gidip geliyorken Türkiye’de denetimden bahsetmek akıllıca mı ? Şüpheli

Dolar 1,80 den 1,90 a çıktığında faiz lobisi memleketi batırmak istiyorlar diyenlerin dolar 4.00 TL olduğunda bu ekonominin sağlıklı olduğunu gösteriyor diyecek kadar yüzsüzleşmesi doğru mu ? Şüpheli.

Ülke savaş kokusu altında tuhaf tuhaf politik manevralar ile kasılıp duruyor. Dünya ve Piyasalar Washington’da ki bir manyağa emanet halde küresel barış desem ,Şüpheli

Daha alt alta yazsam işe yarar mı ? Şüpheli

Bu ülke de seçmen demokrasi için oy kullanma konusunda zafiyetli olmakta ısrarcı dağda keçi otlatsa da plaza da danışmanlık yapsa da. Demokrasi miyiz ? Şüpheli

 Velhasıl aralık yine aralık gibi geçiyor. Bizleri mahcup etmiyor.

Duruma şöyle bir baktığımda klavyeden şu sözler dökülüyor.

“Ölü bir değil ki ağlayalım, deli bir değil ki bağlayalım.”

Bu aralık ayından da sağ salim çıkıp Ocak ayına ulaşmak dileğiyle her şeye rağmen yeni yılınız kutlu olsun, umut dolu, sağlık dolu ama illaki BARIŞ dolu olsun.

 

Sevgilerimle.

 

 


Tarih: 07 Aralık 2017
(531 okunma)