EYLÜL 2017

EYLÜL 2017


Sevgili Meslektaşlarım, Değerli Muhasebe Ailesi,

Eylül ayı ile beraber ülkemizde her yıl yeni bir süreç başlar aslında yurdumuzda iki yılbaşı vardır.

Bir, takvimlerdeki yeni yıl 1 ocak, iki ülkede her şeyin tatilde olduğu yazın bitiş ayı Eylül ayı.

Okulların açılması dahil her şeyin yeni başlangıcı olan bir aydır Eylül. Hazirandan beri yavaşlatılmış, ertelenmiş, ihmal edilmiş her şeyin tamamlanacağı aydır.

Bizim gibi bir güneş ülkesinde yazın uçmuş akılların başa göç etmesidir Eylül.

Ve yine bizim gibi toplumsal belleği ağır sızılar taşıyan tüm ülkelerde olduğu üzere, unutulmuş sızıların yer yer yeniden hatırlanmasıdır.

Bu bağlamda 37.yılını dolduran ama hiç kapanmayan toplumsal yara 12 Eylül darbesini lanetle anıyorum.

Tabii ki mesleğimizde aynı takvimsel döngüde kalmaktadır. Güneş ülkesinin güneş ili olan ilimizde de Haziran-Eylül arası dingin geçer.

Eylül ayının 14 ünde ülkemiz için yeni bir yaklaşım olan BOBİ (Büyük ve Orta Boy İşletmeler) için Finansal Raporlama Standartları tanıtım toplantısı ile başlıyoruz.

29 Temmuz 2017 tarihli ve 301380 Sayılı mükerrer Resmi Gazete’de yayınlanan ve 1 Ocak 2018 tarihi sonrasında başlayacak raporlama dönemlerinde uygulanacak BOBİ FRS Bağımsız Denetim Standartları kapsamında denetime kıstas teşkil edecek bir finansal raporlama çerçevesidir.

Başta bağımsız denetçi olan meslektaşlarımız olmak üzere yakın gelecekte daha büyük alanda uygulanması planlanan uygulamaya tüm meslektaşlarımızın ilgilenmesini öneriyorum. 25 ilde yapılması planlanan toplantılardan biri de odamız toplantı salonunda yapılacaktır. Üyelerimizi bu fırsattan faydalanmaya davet ediyorum.

Eylül başlamışken durmak olmaz. 28 Eylül 2017 tarihinde “Turizm tesislerinde muhasebe uygulamaları ve karlılığa etkileri” konulu ihtisas çalışmasını sayfiye bölgelerimizden Burhaniye ilçemizde yapacağız.

Turizm tesisi odaklı çalışmanın her iki körfezimizde turizm işletmelerine destek veren meslek mensuplarımıza katkı sunmasını dilerim.

TESMER şubemiz gelecek dönemlere ait bilgi paylaşım toplantıları programını ay içinde duyuracaktır.

Bir nevi yeni faaliyet dönemi olan sonbahar döneminde üyelerimizi ve kendimizi daha çok geliştirmek hedefimizdir. “Durgun su çürür” önermesini dikkate alarak yürüttüğümüz çalışmalar katkı sunmanız ürettiklerimizi kolektifleştirerek etki ve kalitesini arttıracaktır.

Özellikle yeni mesleğe başlayan meslektaşlarımızı ve meslektaş adaylarımızı kendileri için daha önemli olduğunu düşündüğüm gelişim çalışmalarına daha çok yer almaya davet ediyorum.

Son iki dönemdir odamız yönetim anlayışının önemli ayrıcalıklarından olan periyodik oda meclis toplantılarımızın yaz dönemi için olanını

14/15 Ekim tarihlerinde bu kez Ege Körfez bölgemizde yapacağız. Toplantı yeri ve diğer ayrıntılar Eylül ayı içinde oda idaremizce paylaşılacaktır.

Her zaman söylediğimiz gibi bizler söylediğimizin eylemi için mücadele ediyoruz.

Mesleki mücadeleye hiçbir katkı sunmayan, örgütün kurumsal toplantılarına katılmayan, bilgi paylaşımlarını basın bültenlerini okumayan meslek mensuplarının kendi gönüllerini eğlendirme mücadeleleri ile de vakit geçiremeyeceğiz.

Örgütün çalışmalarına katılıp demokratik kurullarımızda geleceğimizi ve geçmişimizi tartışmak geleceğimizi belirleyecektir.

Mesleğimizle ilgili her türden katkı ,öneri ve görüş çok değerlidir.Hatta eleştiriler en önemlileridir.

Seçim bildirgemizde yazdığımız gibi herhangi bir konuda eleştirisi olan ve ben olsaydım şöyle çözerdim diyen arkadaşlarımıza bu dediklerini gerçekleştirme için komisyon kurma ve bütçe kullanma dahil her hakkı vereceğimiz bilinmelidir.

Tüm arkadaşlarımızı mücadeleye davet ediyoruz.

En güzel günleri birlikte inşa etmek dileğiyle esen kalın.


Tarih: 12 Eylül 2017
(397 okunma)