NİSAN 2017

Sevgili meslektaşlarım, değerli muhasebe ailesi

 

Mart ve Nisan ayı sıkıntılarını taşıyıp bitirmeyi umduğumuz bu ayların sonuna hemen Mayıs ta geçici verginin birinci dönemi yetişmektedir. Rutin beyan ve işlemlere ise takvim tutmaya gerek yok.

Çemberin içindeki “Hamster” misali bir mesaide bulunuyor olmamız elbette inciticidir.

Ne var ki bu mesaiyi yaratan mevcut kamu idaresi çözüm merkezi sayılmakta hatta meslek örgütümüz bu anlayışa yakın meslektaşlar tarafından yönetilirse bu meseleler çözülür denmektedir.

Şunu sormak bu durumda kaçınılmaz olmaktadır. Şu anda yaşadığımız ve özellikle adına angarya dediğimiz boğucu çalışma ortamını uzaydan gelenler mi yaptı. Son 14 yıldır bu ülkeyi yöneten maliye bakanları bizim bilmediğimiz bir yerden mi görev aldılar.

Geçmişte KDV beyannamesinde eklenecek saçma tabloyu önce yaratıp sonrada “bizim çocuklar” istedi durdurduk şekline getirmek ayıbını gördük.

Şimdi de Türkiye Meslekte Birlik Platformu üzerinden önce Referandum açıklaması arkasından meslekte devrimsel dönüşüm yapacak Tek Tebliğ görüşmesini yaptık mesajı sosyal medya da dolaşmakta.

Bu durumun sorumlusunun kim olduğunu ise hepimiz biliyoruz.

Bu ağır mesleki takvime çözüm arayışında mesleki anlamda birlikte mücadeleyi sonuna kadar savunacağız.

Ancak kim ki mücadelenin egemenlerin rahle-i tedrisinden geçerek amacına ulaşacağını söyler o vakit başka çare aramaya başlarız.

Referandum gibi herkesin kendine göre konumlanma hakkı olan meselelerden yola çıkıp “egemenlere şirin görünelim, mesleki haklarımıza ulaşalım” söylemi kabul edilebilir değildir.

Meslek odalarının Referanduma ilişkin görüş bildirmelerine “ benim aidatımla orada oturanlar benim benimsemediğim konuda görüş bildiremez “ goygoyculuğu yapmanın da temeli yoktur.

Tüm odalarımız aynı zamanda seçimlerle oluşur burada sorulacak bir hesabı olan varsa genel kurula bekleriz.

Kaldı ki muhtemel bir yüzde 50’nin HAYIR oyuna karşılık “Hain” ve “Terörist” diyenler, 17 nisan da bu kadar teröristten nasıl vergi isteyecekler, onlarla nasıl birlikte yaşayacaklar? Hain ve Teröristlerin vergi mükellefiyeti ne olacak?

Hani laf aramızda oy verme profillerine baktığımızda ,hainlerin tarafında vergi mükellefi de daha çok.

Evet, diye kampanya yapanların kullandığı siyah plakalı araçlar, direklerden alınan kaçak elektriklere HAYIR diyenlerden pay düşmemekte midir?

Bunları söyleyenlere hatta başka yolsuzluk iddiasında bulunanlara “gelin sandıkta hesap sorun” diyorlar değil mi?

Bu kadar basit. Kimse ajite etmeye çalışmasın.

Yalnız ilginç ve dramatik bir dönemden geçiyoruz. Geçen yıl Nisan ayı yazımızda TURMOB seçimlerini yazarken de HAİN ve TERÖRİST olarak anıldığımıza üzülüyoruz demişiz.

 

 

 

 

 

Bu yıl Nisan yazımızı yazarken de HAYIR dediğimiz için Hain ve TERÖRİST olmuşuz.

Geçen yıl bize bunların söylenmesi ile bu yıl bunların söylenmesinin ortak noktası ise, bizim her yerde ve her zaman TEK ADAM isteğine karşı çıkmamız, demokrasiyi ve demokratik katılımı savunmamız olmuş.Bu gün de ;

“Rakip değil Meslektaş” yerine “Rakip Değil Yurttaş”

“Rekabet Değil Dayanışma” yerine “Rekabet Değil Ortak Mücadele” diyoruz.

Bundan rahatsız olan ve ötekini Hain ilan etmeye alışmışlara da bir Brütüs hikayesi yazmışız.

Egemen olan iradenin söyledikleri dışında konuşan, farklı talepler seslendiren ve egemen iradenin yanlış yaptığını söyleyerek desteklerini çeken kişi ya da oluşumlara HAİN denmekte ve bu söylem rahatça paylaşılmaktadır.

Sevgili meslektaşlarım hali hazırda toplumumuzun tam da Hainler ve Yanımızda olanlar şeklinde bölündüğü bir ortamda ülkeyi yönetenleri de uyarıyoruz ,Seçim havasına akılımızı teslim edip daha sonra yurttaşlarımızın  yüzüne bakamayacağımız sözler ve propagandadan kaçınmalıyız.

 Çünkü şunu biliyoruz ki yurttaş olarak ödeyeceğimiz bedeller siyasetimize , ilimize, dilimize, dinimize göre değişmeyecektir. “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”.

 O hikâyedir ki bu gün o günkünden daha gerçek ve yakıcıdır.

Bir kere daha hatırlayarak güzel günlere umudumuzu tazeleyelim.

SEZARLAR, BRÜTÜSLER

Mesele bu noktaya geldiğinde en bilinen hikâyelerden biri Sezar ve Brütüs ün hikâyesidir. Geçmişte bir günlük gazeteye yazmıştım yeri geldi sizle paylaşmak istiyorum.

Biz bu hikayeyi hep Sezar yada Sezarcılardan dinledik, bu hikayede ünlü Roma imparatoru Sezar Cumhuriyetçi Senatörler tarafından bıçaklanır ve Son darbeyi vuranlardan biri evlatlığı Brütüs tür. SENDE Mİ BRÜTÜS ?(“ET TU BRUTUS”)

 Yalnız bu hikâyenin derininde ne vardır bakmak lazım.

Roma da kurulu Senatoyu(Meclisi) güçlendikçe hiçe sayan Sezar senatonun tüm değerlerini yok sayarak imparatorluğunu yerleştirmeye çalışır ve senatoya girer, özgürlükçü bir senatoyu savunan senatörler Sezar’ın üstüne yürürler ve bıçaklarlar.

Brütüs ,Sezar’ın bu Diktatörleşmesine tepki veren Özgürlükçü senatörlerin yanında saf tutmuş ve daha sonra bu eylemini Roma halkının özgürlüğü için yaptığını söylemiştir.

Kimilerine göre Brütüs, çok sevdiği Romanın özgürlüğü için üvey babasını öldürmek zorunda kalmıştır. Kimilerine göre ise kendisini besleyen eli ısırmıştır.

Hikâye ortadadır ve açıktır. Yaşamımız da durduğumuz yerde aslında bu hikâyedeki gibidir.

Şu kadarını söyleyebilirim ki bizler insan soyunun özgürleşmesi adına her türden zalime karşı durmayı göze aldık.

Onun içindir ki hiçbir tür ve nitelikte Tiranın Hain ilan etmesinden ar etmeyiz. Kaldı ki ünlü bir şairimiz ne zaman vatan haini olunuru anlatmıştır.

Sevgili meslektaşlarım. Bir tarafta hainler ve bir tarafta Bizimkiler olan seçeneğe teslim olmayanlar  insanlığı bu güne ulaştırmıştır.

Ve bu yüzden diyoruz ki, kim hain kim tiran tarih gösterecektir.

Her şeye rağmen umutla ve mücadelede kalın.

Ne demiş şair “Yeter ki kararmasın sol memenin altındaki cevahir”.

 

Sevgilerimle. Hayırlısı olsun.


Tarih: 07 Nisan 2017
(630 okunma)
E-Dönüşüm Üzerine
BAŞKANDAN
Ertuğ ASLAN Hakkında
MAYIS 2019
NİSAN 2019
MART 2019
ŞUBAT 2019
OCAK 2019
ARALIK 2018
KASIM 2018
EKİM 2018
EYLÜL 2018
TEMMUZ 2018
HAZİRAN 2018
NİSAN 2018
MART 2018
ŞUBAT 2018
OCAK 2018
ARALIK 2017
KASIM 2017
EKİM 2017
EYLÜL 2017
AĞUSTOS 2017
TEMMUZ 2017
HAZİRAN 2017
MAYIS 2017
NİSAN 2017
MART 2017
ŞUBAT 2017
OCAK 2017
ARALIK 2016
KASIM 2016
EKİM 2016
EYLÜL 2016
AĞUSTOS 2016
HAZİRAN 2016
MAYIS 2016
NİSAN 2016
MART 2016
ŞUBAT 2016