AĞUSTOS 2017

Sevgili Meslektaşlarım Değerli Muhasebe Ailesi,

Yaz aylarının olanca sıcaklığını hissederek ağustos ayına da girdik.

Fiilen olmasa da zihnen hissettiğimiz tatil dönemi onun hemen önüne gelen Ramazan ayı bu yıl bize yaz mevsimini bulanık yaşattı.

Tüm bu birbirine girmiş takvime rağmen meslek örgütümüzün daha aktif kılınması ve kırılganlığının azaltılması için çabalarımız da devam etti.

Temmuz ayının son haftasında Isparta ilimiz odamızın ev sahipliğinde Ege odaları başkanları toplantımızı yaptık.

Yeri gelmişken Isparta oda başkanımız Zafer NOHUTÇU’nun şahsında bizleri ağırlamak için yoğun çaba gösteren Yönetim Kurulu ve oda kurullarına ve Isparta’ya çıkan bütün yolları toplayan Burdur oda başkanımız Serkan VURGUN’ a en az ev sahibi kadar gösterdiği ağırlama gayretinden ötürü teşekkür ederim.

Oda sekreterimiz Ertuğ ASLAN ile katıldığımız toplantıda 4 önemli konuyu ele aldık.

Çok gruplu TÜRMOB yönetiminin güçlü bir irade gösterebilmesi için grupların birlikte çalışmasına yönelik işbirliği ve ortak mücadele çağrısının sonuç bildirisine alınmasını kararlaştırdık. Olağanüstü genel kurulda asgari ortaklaşmanın mümkün olduğunu gördük.

Mali Tatilde yapılan son değişiklikler ile 20 Temmuz da biten mali tatilin işlerinin 5 gün içinde bitirilmesi düzenlemesinin tatili kadük ettiğini tespit ederek 1-20 Temmuz arası işlemler ile Haziran dönemi iş, işlemlerinin 31 Temmuz a terminlenmesi ve tatilin kapsamındaki birimlerin (Tüzel –Özel) genişletilmesi talebini sonuç bildirisine aldık.

E Birlik ,e–sözleşme sisteminin uygulanmasına destek verdiğimizi ve sürecin TÜRMOB kontrolünde işletilmesini istediğimizi bildirdik.

Ayrıca E -sözleşme yaptığımız müşteriler için ek olarak GİB portal da aracılık sorumluluk sözleşmesi yapılmamasını, özetle e sözleşme üzerinden sözleşme yapılması ve iptal yapılmasını Maliye Bakanlığından talep edilmesini sonuç bildirisine aldık.

TÜRMOB tarafından planlanan Tahkim, Arabuluculuk, Bilirkişilik vb. yeni iş alanı tanımlamaya dönük ihtisas eğitimlerini önemsediğimizi ve desteklediğimizi sonuç bildirisine aldık.

Oldukça verimli geçen toplantılardan birini yaptık. Ege odaları birlikteliğinin seçim odaklı görünümünü iş ve üretim odaklı bir hale getirmek için tüm oda başkanlarımızla çalıştık.

Yaptığımız toplantının sonuç bildirisini meslek kamuoyu ile paylaştık.

Odamız facebook ve web sayfasından bildiriyi paylaştık. Bir meslektaşımızın facebook paylaşımının altına bu toplantılarda üyenin sorunları ile ilgili ne yapılıyor yazması ilginç bir durum ortaya çıkarttı.

Yukarıdaki başlıklarla özetleyebileceğimiz talepler meslektaşla ilgili değil veterinerlerle mi ilgili diye düşündük.

Daha vahimi bildiriyi okumadan ağız nahiyesine sahip olmanın ayrıcalığını mı kullanıyor diye düşündük.

Daha daha vahimi ise “benim cebime ne düşüyor” mealinde zavallı bir bencillik felsefesi ile örgütlülük kavramına ve topluluk olma bilincine ulaşamamış çıkarcı bir forma sahip olma durumunun gözlenmesiydi.

Her zaman söylediğimiz gibi bizler söylediğimizin eylemi için mücadele ediyoruz.

Mesleki mücadeleye hiçbir katkı sunmayan, örgütün kurumsal toplantılarına katılmayan, bilgi paylaşımlarını basın bültenlerini okumayan meslek mensuplarının kendi gönüllerini eğlendirme mücadeleleri ile de vakit geçiremeyeceğiz.

Son bir hatırlatma daha yapalım; odamız yönetim tarzı da dâhil her konuda görüş öneri ve en sert eleştiriler için bizimde kendimiz adına söz söyleme hakkımız olan ortak toplantılara davet ediyoruz herkesi.

Bildiğiniz üzere 3 ayda yapılan oda meclis toplantılarımız tüm üyelerimize açıktır hatta internetten canlı yayınlanır. Oralara gelmeyip sosyal medya dan mızıklanmak “ergen iletişimidir” demokratik kurullarımızda geleceğimizi ve geçmişimizi tartışmaya bekleriz.

Sonbaharda mutat yapılan önümüzdeki İlk oda meclis toplantımızda ayrıntıları görüşmek dileği ile esen kalın. 


Tarih: 08 Ağustos 2017
(627 okunma)
E-Dönüşüm Üzerine
BAŞKANDAN
Ertuğ ASLAN Hakkında
MAYIS 2019
NİSAN 2019
MART 2019
ŞUBAT 2019
OCAK 2019
ARALIK 2018
KASIM 2018
EKİM 2018
EYLÜL 2018
TEMMUZ 2018
HAZİRAN 2018
NİSAN 2018
MART 2018
ŞUBAT 2018
OCAK 2018
ARALIK 2017
KASIM 2017
EKİM 2017
EYLÜL 2017
AĞUSTOS 2017
TEMMUZ 2017
HAZİRAN 2017
MAYIS 2017
NİSAN 2017
MART 2017
ŞUBAT 2017
OCAK 2017
ARALIK 2016
KASIM 2016
EKİM 2016
EYLÜL 2016
AĞUSTOS 2016
HAZİRAN 2016
MAYIS 2016
NİSAN 2016
MART 2016
ŞUBAT 2016