HAZİRAN 2016

Sevgili meslektaşlarım, değerli muhasebe ailesi

 

2016 Mayıs yazımızda sizler adına 3 yıl görev yaptığımızı ve sürenin sonuna geldiğimizde dönüp 3 yıla baktığımızda neleri yapıp neleri yapmadığımızı paylaşmıştık.

 

Yapamadıklarımızın gerekçelerini açıklamış yapabildiklerimizle sizleri mahcup etmediğimizi düşündüğümüzü bundan gurur duyduğumuzu belirtmiştik.

 

Ve sizlerin alandan gelen destek ve teveccühlerinizi değerlendirerek 20 Nisan Aday açıklama toplantısında dağıttığımız broşürün sloganını,

SÖZ! YÖNETTİĞİMİZ GİBİ YÖNETECEĞİZ olarak belirlemiştik.

 

Kampanyanın ikinci mesajı da KATIL! GÜÇ VER! BİRLİKTE YÖNETELİM olmuştu.

 

Nitekim Mayıs Ayı sonunda yaptığımız seçimlerin sonucuna bakınca sizlerinde bizimle gurur duyduğunuzu gördük.

Bizden önce yapılan odalarımız seçimlerinde ki en büyük şikayet katılım düşüklüğü iken seçimlerimizde sandığa 606 meslektaşımız gelerek % 60 aşan bir katılım sağlandı.

 

“KATIL! GÜÇ VER! BİRLİKTE YÖNETELİM” DEDİK, geldiniz teşekkür ederiz.

 

Sevgili meslektaşlarım bizlere gösterdiğiniz teveccühle NİSPİ seçim sisteminde ve 3 listeli bir yarışmada hiç görülmemiş bir oy oranı ve farkla kurullarda 4-1 gibi bir temsil sağladık Denetleme kurulunda 3-0 sonucunu aldık.

 

Elde edilen bu sonuç Nispi seçim sisteminin en ideal sonucu olarak tarihe geçmiş bulunmakta.

 

Sevgili meslektaşlarımızın bu teveccühü bizleri mutlu ederken bizlere verdikleri görevi de ağırlaştırdılar.

Evet, sizden memnunuz ama DAHA İYİSİNİ İSTİYORUZ mesajını verdiler.

Mesajı aldık sevgili meslektaşlarım bu günden daha iyiye yürüyüşümüzde sizlerin desteği bize güç verecektir şimdi birlikte daha güçlü yöneteceğiz ve

 

SÖZ! YÖNETTİĞİMİZ GİBİ YÖNETECEĞİZ……

 

 

Sevgili meslektaşlarım seçimin ardından meslek yasamızın bir yıldönümüne daha geldik.

 

26 YILIN ARDINDAN

13 Haziran 2016 tarihi itibarıyla meslek örgütlülüğümüz 26.yılını tamamlamış bulunmakta.

26yılın sonunda mesleğimizin vardığı yer ve varması gereken yer konusunda birikim ve deneyimlerimizde somutlaştı.

Son 26 yılda ülkemizde ve dünyada meydana gelen değişmeleri de göze alarak yeni bir döneme geçişin zamanının geldiği görünmekte.

26 yıl önce yazılan meslek kanunumuz ve yönetmeliklerimiz özellikle çalışma usul ve esaslarımız ekonomik yaşamın gelişmelerine göre yeniden düzenlenmek zorunda.

Bu zorunluluğun farkıyla meslek örgütümüz son 2 yılda devrimsel sayılacak yeni yapılanmaların hazırlığında ve meslek içi dönüşüm için uygulamalar hayata geçmekte.

 

Meslek içi temel düzenlemeler.

1-E sözleşme ile merkezi bildirim.

Bu uygulama ile Türkiye deki tüm meslek mensupları hizmet verdikleri müşterileri ile en az asgari ücret tarifesinden yapacakları sözleşmeleri Birliğe elektronik ortamda bildirecek.

Verilecek hizmetin tarafları niteliği ve meslektaşlar arası gayrı ahlaki müşteri değişimleri örgütün kontrolüne girecek ve bir iş ile gelir disiplini sağlanacak.

2-Hizmet Kalitesi güvence standartları

Sözleşmeye zorunlu bağlanan hizmetlerin sunumunda bir kalitenin oluşturulması, bu kalitenin korunması için meslek mensuplarının hizmet verebilecekleri müşteri sayısının kategorik olarak sınırlandırılması hedeflenmekte.

Yani belli bir standart sağlandıkça yeni müşteri kabulü  sağlanmakta. Böylelikle yeterli olanak olmadan çok fazla müşteri kabulü ile hizmet üretiminde meydana gelecek aksamalar kontrol altına alınmakta.

Buna bağlı olarak uygun sayıda uygun koşulda sözleşme yapılarak hizmetin ve gelirin kalitesi arttırılmak istenmekte.

3-Meslek yardımcı elemanlarında yeterlilik

Hizmet kalitesini tamamlayıcı unsur olarak meslek mensuplarıyla birlikte çalışan yardımcı elemanlarında yeterlilik belgesi olması koşulunu yerine getirmek.

Yani büro çalıştırmak için gerekli olan meslek mensubu ruhsatının yardımcı eleman kullanımında da belgeli elemana dönüşmesi. Böylelikle Muhasebe hizmet bürolarında belge sahibi yardımcı eleman kullanılması suretiyle nitelik artırımının sağlanması .

4-Zorunlu mesleki eğitim.

Tüm yukarıda saydığımız işlerin merkezini dolduracak en önemli uygulama, meslek mensuplarına hizmete devam edebilmelerini sağlama koşulu olarak getirtilecek eğitim.

Bu eğitimin yılda 90 saatten az olmaması planlanırken meslek mensuplarının ezberden değil yenilenen bilgilerle iş yapması suretiyle meslek hizmet kalitesinin artırılması sağlanacak.

Bunların yanı sıra destekleyici uygulamalar da yanı sıra gelişirken bu süreç 36 aylık bir orta vade için planlanmakta.

Mevcut durumun yarattığı aksaklıklardan faydalan tüm kişiler içinde sancılı bir dönüşüm başlamakta.

Ancak geleceğin mesleğini inşa etmek istiyorsak bu sürece hep birlikte destek vermeliyiz.

 

 

Meslek dışı alana ilişkin ihtiyaçlar.

Şu anda elektronik devlet kapsamında uygulamaların zorunlu veri operatörü haline gelmiş meslek mensupları nefes dahi alamamakta yukarda saydığımız mesleki gelişmeleri de uzak görmektedir.

Kamuda personel sayısını düşürme stratejisi bu durumu doğurmaktadır. Ülkeyi yönetenlerin bir an önce kamu da personel eksiğini giderecek politikalar üretmesi temel talebimizdir.

Böyle bir durumda kamu hizmet veren bizler ile kamu adına hizmetlerin sonuçlarını derleyen kamu personeli verimli bir çalışmada buluşarak toplumsal faydayı artıracaktır.

Aksi takdirde bu yükün altında kalan meslek mensuplarımız da bu yükü layıkıyla taşıyamayacak ve sistem istenen faydayı üretemeyecektir.

Buda sonuç olarak sosyal faydayı azaltacak bu da toplum barışını bozacaktır.

Sistemdeki meslek mensuplarını ücretsiz kamu personeli gibi kullanma stratejisinin gözden geçirilmesi ve gerekli düzeltmelerin yapılması hepimiz için faydalı olacaktır.

Bunun yanı sıra daha doğru olacak olan Belediyelerde,Üniversitelerde,Ticaret Sanayi odaları vb (Bilanço Usulü Muhasebe yapılan)kuruluşlarda yetkili smmm istihdamının zorunlu kılınması mesleğin ve meslektaşın etkinliğini artıracaktır.

Şunu da çok iyi biliyoruz ki MESLEĞİMİZİN SORUNLARI ÜLKEMİZİN SORUNLARINDAN AYRI DEĞİLDİR. Bu ülkede yaşayan yurttaşlar 12 Eylül sürecinin artık restore edilmesini daha nitelikli bir yaşam isteklerini her fırsatta iletiyoruz.

Sürekli yamalanarak idare ettirilen tüm yasalar, alt mevzuatların Anayasa bağlamında yeniden koordine edilip son dönemde yaşadığımız yürütme keyfiyetine ve yürütmenin bir başkan önderliğinde olmasına, temsili demokrasinin olmazsa olmazı   “güçler ayrılığının” ortadan kaldırılmasına izin vermeyecek mekanizmalarla donatılıp gülümseyen bir ülke yaratılmasını istiyoruz.

Yeni dönemde ülkemizde ihtiyaç olduğunu  düşündüğümüz bu restorasyon süreci içinde mesleğimizin restorasyonu talebimizde anlam ve muhatap bulacaktır diye düşünüyoruz.

Önümüzdeki süreçte ülkemizi yönetecek kadrolardan sadece bizim için değil tüm toplumsal kesimler için bir yenilenme ve yeniden başlama noktası üretmelerini diliyoruz.

27. yıla geçtiğimiz bu dönemde gelecekteki her bir yılın daha güzel olması ve mesleğimizin ülkemize ve meslektaşa yararının artması dileklerimle NİCE YILLARA.

                                                                                                    Smmm.Metin YALÇIN

                                                                                         BALIKESİR SMMM ODA BAŞKAN


Tarih: 09 Haziran 2016
(1036 okunma)
Muhasebe Haftası Üzerine
E-Dönüşüm Üzerine
BAŞKANDAN
Ertuğ ASLAN Hakkında
MAYIS 2019
NİSAN 2019
MART 2019
ŞUBAT 2019
OCAK 2019
ARALIK 2018
KASIM 2018
EKİM 2018
EYLÜL 2018
TEMMUZ 2018
HAZİRAN 2018
NİSAN 2018
MART 2018
ŞUBAT 2018
OCAK 2018
ARALIK 2017
KASIM 2017
EKİM 2017
EYLÜL 2017
AĞUSTOS 2017
TEMMUZ 2017
HAZİRAN 2017
MAYIS 2017
NİSAN 2017
MART 2017
ŞUBAT 2017
OCAK 2017
ARALIK 2016
KASIM 2016
EKİM 2016
EYLÜL 2016
AĞUSTOS 2016
HAZİRAN 2016
MAYIS 2016
NİSAN 2016
MART 2016